Czy ptaki mają zęby?
Zwierzęta używają różnych sposobów do zdobywania pokarmu: pająki wabią muchy w swoje sieci, wiewiórki zbierają orzechy chwytnymi łapkami. Ptaki nie wiją pajęczyn, ani nie mają rąk, którymi mogłyby przytrzymać pokarm, rozłupać twardą skorupkę, czy podzielić jedzenie na mniejsze części. Niewątpliwie jest to zadanie dla ptasiego dzioba. W jaki sposób ptaki się nim posługują? Czy używają zębów albo języka?

Na to pytanie uczniowie klasy 3 a znaleźli odpowiedź podczas kolejnych zajęć z cyklu „Przyroda z klasą. Czy wiesz jak żyje jeż?”. Dzięki obejrzanemu filmowi, prezentacji oraz wykonanym doświadczeniom dzieci dowiedziały się jak odżywiają się różne gatunki ptaków np. kaczki, dzięcioły, sikorki, kolibry, wróble. Wykorzystując przedmioty codziennego użytku tj.: zakraplacze lekarskie, zaparzacze do herbaty, kombinerki, spinki do włosów oraz pęsety, które imitowały ptasie dzioby, uczniowie poznali jak ptaki zdobywają pożywienie. Po tych zajęciach każdy uczeń rozumie znaczenie różnorodności ptasich dziobów, rozpoznaje podstawowe gatunki ptaków, przyporządkowuje podstawowe typy dziobów do ich funkcji.

Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych emocji.