plakat sp2 1

 Chcę zdjąć maskę
Multimedialny plakat pn. „ Chcę zdjąć maskę”-

To jedna z form  szkolnych obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy pn. „Chcę zdjąć maskę”.

Akcja polega na wykonaniu przez uczniów klas I- VIII  zdjęcia w chwili ściągania maseczki  w geście solidarności z naszą Nadią, w geście solidarności z innymi chorymi na mukowiscydozę, ich zmaganiami z chorobą, ich marzeniami- uwolnienia się od choroby. Jest to próba zwrócenia uwagi, a nawet sprowokowania do zastanowienia szerokiego odbiorcę, kto i dlaczego w trudnych czasach pandemii chce zdjąć maskę. Przyzwyczailiśmy się już do widoku ludzi w maskach na ulicy, w sklepach, przychodniach i innych miejscach publicznych, co wymusiła na nas wszechobecna pandemia koronawirusa, ale mało kto wie, że są osoby, które z maską nie rozstają się przez całe życie. Towarzyszy im od urodzenia do samej śmierci – są to chorzy na mukowiscydozę. Marzą oni o tym by zdjąć maskę, bo przecież znaczyłoby to, że wyzwolili się od choroby. Niestety na dzień dzisiejszy nie mają takiej możliwości. Ale mogą liczyć na nasze zrozumienie i wsparcie oraz nieustanne zwracanie uwagi na problemy, których rozwiązanie pozwoliłoby chorym pomóc w zmaganiu się z  chorobą. Mamy nadzieję, że gdy wzrośnie świadomość ludzi, dzieci chore na mukowiscydozę będą mogły liczyć na wsparcie innych, swoich kolegów, koleżanek, dorosłych….

 

 1. NAZWA KONKURSU: Chcę zdjąć maskę – kartka z pamiętnika Nadii
  1. ORGANIZATORKI: A. Bitenc, D. Jurczyk-Rokita, J. Winiecka
 2. CELE KONKURSU:
  1. Propagowanie wiedzy na temat choroby, jaką jest mukowiscydoza.
  2. Uwrażliwienie uczniów na problemy innych.
  3. Zachęcenie uczniów do pisania tekstów literackich i prezentowania własnej twórczości literackiej.
  4. Rozwijanie umiejętności literackich, ze wskazaniem na poprawność stylistyczną i językową utworu.
 3. UCZESTNICY

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowogardzie.

 1. PRZEBIEG KONKURSU

Formą konkursu jest kartka z pamiętnika lub dziennika. W pracy autorzy wykazują się znajomością choroby, jaką jest mukowiscydoza. Muszą wcielić się w rolę Nadii, dziewczynki zmagającej się z mukowiscydozą i napisać kartkę z jej pamiętnika. Prace podzielone zostaną na dwie kategorie (kl. 4-6 i 7-8).

Bez tytułuDla obecnej klasy 6C i pani Dagmary Jurczyk-Rokity obchody setnej lekcji języka polskiego w kolejnym roku szkolnym to już niemal tradycja. Nie inaczej było i w tym roku. Mimo pandemii i nauczania zdalnego, uczniowie przygotowali wesołe tła, wspominali zeszłe lata i realizowali kolejny temat w miłej i zabawnej atmosferze. Język polski też może być wesoły ♥