Drogi uczniu !
Domyślam się, że jest Ci trudno dostosować się do obecnej sytuacji i warunków, jakie narzuca nam środowisko. Naturalną rzeczą jest, że może Ci się nudzić, możesz odczuwać brak chęci i motywacji do różnych czynności w dniu codziennym, a także brakuje kolegów i koleżanek. Takie reakcje są normalne w skutek ograniczonego kontaktu z rówieśnikami, a także zmianą całego harmonogramu dnia.
Lecz proszę pamiętać, że obecna sytuacja na pewno wkrótce wróci do normy, a Ty w tym okresie poświęcisz czas na rzeczy, w które warto zainwestować swoje siły, aby być dumnym ze swoich osiągnięć. Ten czas można wykorzystać na bardzo wiele sposobów, możesz pewne rzeczy wykonywać sam ale też zachęcam do zaproszenia reszty domowników.

A teraz chciałabym Cię zabrać w podróż do przekształcenia tego leniwego dnia w nieco bardziej atrakcyjny.
Zacznij od zaplanowania dnia !
Budzisz się rano, idziesz zrobić poranną toaletę, jesz śniadanie i obmyślasz cały dzień jakbyś zamieniał się w pisarza opisującego ekscytującą powieść! Przygotuj kartkę papieru, długopis, mogą być kolorowe pisaki i oddaj się wyobraźni, która podpowie Ci najlepsze pomysły.
Zrób listę zadań na obecny dzień tak, abyś mógł odhaczać każdą zrobioną czynność.
Pamiętaj oczywiście o obowiązkach szkolnych, których nie można pominąć w tym dniu.
Nie zapomnij o równie ważnej sprawie, jaką jest nagroda, którą uzyskasz za wykonanie zaplanowanych czynności. Możesz poprosić rodziców o wymyślenie dla Ciebie nagrody, ale Ty sam możesz sprawić sobie przyjemność i może to być np. obejrzenie ulubionej bajki bądź filmu, zrobienie ulubionej przekąski, zagranie w grę, a także odpoczynek po całym dniu słuchając ulubionych piosenek.
Dodatkowo przygotowałam dla Ciebie pomysły na różne aktywności w ciągu dnia, które możesz zaplanować i wykonać tak, aby łatwiej przetrwać ten czas.
1. Posprzątaj swój pokój – porządkowanie własnej przestrzeni może sprawić, że na nowo zainteresujemy się zapomnianymi przedmiotami oraz pozwoli nam wprowadzić harmonię do otoczenia, w którym przebywamy teraz codziennie.
2. Uporządkuj swój komputer – to również Twoja przestrzeń, która zasługuje na porządek.
3. Ułóż ubrania kolorami – brzmi jak wyzwanie? Spróbuj! Zastanów się, jakie kolory dominują w Twojej garderobie.
4. Zadzwoń do osoby, z którą już dawno nie miałeś kontaktu – czas taki jak ten to świetna sposobność by odświeżyć nasze relacje, choćby korzystając z Internetu czy telefonu.
5. Poćwicz – aktywność fizyczna jest dobra także dla naszego umysłu. Teraz, gdy pozostajemy w domu przez długi czas, nasze ciało potrzebuje ruchu, nie możemy go od niego odzwyczaić.
6. Porozmyślaj o….. przyszłości – zastanów się dokąd pójdziesz, co zrobisz i z kim się spotkasz, gdy będzie już to możliwe. Snucie planów może okazać się bardzo przyjemne.
7. Zaprojektuj swoją karierę – o tak, właśnie teraz – kim zostanę w przyszłości? Poszukaj inspiracji w Internecie, w rozmowach z przyjaciółmi i rodzicami. Może oni podpowiedzą Ci, w jakim zawodzie widzą Cię najlepiej? Poszukaj odpowiedzi również we własnych potrzebach. W czym czujesz się dobrze?
8. Słuchaj muzyki i ucz się tekstów na pamięć! Najlepiej w języku obcym. Nasze szare komórki kiedyś nam za to podziękują
9. Podejmij wyzwanie i… przeczytaj książkę, którą do tej pory omijałeś szerokim łukiem.
Może okaże się, że Twoja niechęć była trochę na wyrost?
10. Stwórz grę! Może być to gra planszowa, karciana lub z wykorzystaniem programu na komputerze. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i zainteresowań. Ilu ustalisz graczy w grze? Czy zasady będą sztywno narzucone czy można je zmieniać w trakcie gry? Czy do tej gry można dołączyć mając tylko czerwony kolor bluzki na sobie, czy każdy może być ubrany w to co chce? Ty będziesz głównym rozgrywającym, czy oddasz tę rolę komuś innemu podczas gry? … Jest bardzo wiele elementów, nad którymi musisz się zastanowić. Im więcej szalonych zasad, tym gra będzie ciekawsza.
11. I ostatnie – pamiętaj o byciu dobrym dla innych. To zadanie na teraz, na jutro i na zawsze – czyń dobro, troszcz się o bliskich i bądź pomocny przyjaciołom. To najważniejsze zadanie dla nas wszystkich!
A na koniec polecam do obejrzenia filmik, w którym znajdziesz pomysły na stworzenie plastycznych dzieł sztuki :
Trzymam za Ciebie kciuki, że dzielnie przetrwasz ten okres.
Pozdrawiam Cię gorąco!
Natalia Tymecka